Ölümler… Vakalar… ve Amansız Mücadele… BU ÖLÜMCÜL SALGIN NE ZAMAN SONA ERECEK?! Muhsin AKIL

0
258

Araştırma/Haber/Yorum: Muhsin AKIL

DÜNYAYI KASIP-KAVURAN KORONAVİRÜS TEHLİKESİ NE ZAMAN GEÇECEK?! BU ÖLÜMCÜL SALGIN NE ZAMAN SONA ERECEK?! VE BU SALGIN SÜRECİNDE TÜRKİYE’NİN KONUMU NE DURUMDA OLACAK?!

Dünyadaki Bütün Ülkeler ve Bütün İnsanlık ‘Dünyayı Kasıp-Kavuran Koronavirüs Tehlikesi Ne Zaman Geçecek’ diye Merak Ediyor!.. Türkiye Olarak Elbet Ki Aynen Biz De Merak Ediyoruz; Bu Tehlike Ne Zaman Sona Erecek Diye… İşte Bu Nedenle Koronavirüs(Covid-19) Salgını ve Dünyadaki Son Durumu Üzerine Bir Araştırma Yaparak Sizlerle Paylaşmak İstedik. Zaten Bu Yazı Okunduğu Zaman Yukarıdaki Sorunun Cevabını Kendimiz Verebileceğiz…

Aralık 2019’da Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa bir süre içinde dünyada 150’ye yakın ülkeye yayılarak son yüz yılın en büyük kabusu ve ölümcül salgın hastalığı olarak bütün insanlığı tehdit eden Koronavirüs(Covid19) hala can almaya devam ediyor ve hala da insanlığı tehdit etmektedir. Aynı zamanda dünyadaki siyasi, ekonomik, sosyal vs. tüm anlayış, algı ve alışkanlıkları da değiştirmiştir. Şu anda yeni bir dünya ile karşı-karşıyayız! Bu yeni dünyanın geleceğini ise Koronavirüs salgını ile verilen mücadele belirleyecektir.

Koronavirüs(Covid-19)’dan dolayı bugün dünya genelindeki vaka sayısı 5 milyona yaklaşmıştır. Toplam 350 bine yakın insan da hayatını kaybetmiştir. Bu salgını/hastalığı yenenlerin (yani iyileşenlerin) sayısı ise 2 milyona yaklaşmıştır.

Dünya genelinde bütün ülkeler Koronavirüs(Covid-19) mücadelesi vermesine rağmen hala ölüm ve vaka sayılarında büyük bir artış gözlenmekte. Aralık 2019 sonrasında Avrupa’da İtalya, İspanya’yı etkilemekle kalmamış Ortadoğu’da İran’ı da büyük oranda vurmuştu. Yani, İtalya, İspanya ve İran’daki ölüm ve vaka artışları bütün dünyada olağanüstü bir paniğe ve korkuya yol açmıştı.

Elbet ki bu durum zaman içinde olumlu yönde değil tam aksine olumsuz değişti. Yani, umutları daha da zorlaştırdı. Çünkü tüm dünyayı, tüm insanlığı ilgilendirdiği için dün İtalya, İspanya ve İran, bugün ise onların yerini ABD, İngiltere, Brezilya ve Rusya aldı. Çünkü bu salgından dolayı bu dört ülkede her geçen gün ölüm ve vaka sayılarında büyük yükseliş yaşanıyor.

Dünya genelinde 140’tan fazla ülkeye yayılan Koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka ve ölü sayısı artmaya devam ediyor. Bu güne kadar Koronavirüs(Covid-19)  vaka sayısı 4 milyon 894 binin üzerine çıkarken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 320 bini geçti. Dünya genelinde hastalığı yenenlerin sayısı ise 2 milyona yaklaştı. Birçok ülkede yayılma hızı düşse de Rusya ve Brezilya’dan son dakika korkutan rakamlar gelmeye devam ediyor.

Şu anda yukarıda örnek verdiğimiz İtalya, İspanya, İran ve ABD, Brezilya, Rusya’da salgından dolayı ölüm ve vaka sayılarını vererek bir karşılaştırma yapabiliriz. ABD’de son vaka sayısı 1,5 milyonu geçmiş durumda. Ölü sayısı ise 100 bine yaklaşıyor. Bütün bunlara rağmen 340 binin üzerinde de iyileşme görüldü. İngiltere de vaka sayısı 246 bini geçerken, ölü sayısı 35 bine yaklaşmış. Brezilya’da ise vaka sayısı 255 binin üzerinde. Ölüm sayısı ise 16 bini geçmiştir. Ve Rusya’da son durum bir hayli korkutucu.. Vaka sayısı 300 bini buldu. Ölüm sayısı 2700’e yaklaştı. İyileşme ise 76 bin civarında.

Şimdi de İtalya, İspanya ve İran’daki son rakamlara bakalım. İtalya’da vaka sayısı 226 bine yaklaştı. Ölüm ise 32 bin civarında. İyileşme 127 bin civarında. İspanya’da 278 binin üzerinde vaka görülürken ölüm sayısı 28 bine yaklaşmıştır. İran’da ise toplam 122 bin 500’e yakın vaka görülürken ölü sayısı 7 bin civarında. İyileşme ise 95 bini geçmiştir.

Ve sırasıyla diğer ülkelerdeki son durum ise şöyledir: MEKSİKA da vaka sayısı 51 bin 500’ü aşmış durumda. Vaka sayısı ise 52 bine yaklaşmıştır. Ölü sayısı ise 5 binin üzerinde. İyileşme 35 bin 500’e yaklaşmıştır. BELÇİKA: Vaka sıyışı 55 bin 500’ü geçti. Ölü sayısı ise 9 binin üzerinde. Toplam 14 bin  500 üzerinde de iyileşme var. Ve SUUDİ ARABİSTAN’DA vaka sayısı 57 binin üzerinde, ölü sayısı 320 ve  iyileşme 29 bin civarında. KANADA’daki durum ise şöyle: Vaka sayısı 78 bini geçmeye başladı. Ölüm oranı 6 bine yaklaştı. İyileşme ise 40 bine yaklaştı. Koronavirüs(Covid-19)’un ilk çıktığı ülke Çin’deki son durum: Vaka sayısı 83 bine yaklaştı, ölüm sayısı 4500’ün üzerinde ve iyileşme ise 78 bini geçti. PERU’da 95 bine yakın vaka sayısı görülürken 3 bine yakın da ölüm vardır. İyileşme ise 30 binin üzerinde. HİNİSTAN’da durum: Vaka sayısı 101 bini geçmiş durumda. Ölü sayısı ise 3 binin üzerinde. İyileşme sayısı ise 40 bine yakın… Avrupa ülkesi Fransa’daki son durum ise, vaka sayısı 180 bine yakın, ölüm oranı 28 binin üzerinde ve iyileşme sayısı ise 62 bine yaklaşmıştır.

Koronavirüs(Covid-19) salgınına karşı dünyada en başarılı ülkelere gelince Uzakdoğu ülkeleri arasında başta Çin, Tayvan, Güney Kore ve Singapur’u sayabiliriz. Çünkü bu ülkeler salgının ilk çıktığı andan itibaren hareket geçip ülkelerindeki ilk vaka ile birlikte takibe başlayıp salgını kontrol altına alabilmişlerdir.

Öte yandan dünyada vakanın ilk tespitleri ile birlikte harekete geçip başarı gösteren ülkeler arasında Almanya ve Türkiye de şu anda dünyada örnek gösterilen ülkeler arasına girebilmişlerdir. Almanya’daki son durum ile Türkiye’deki son durum hemen hemen birbirlerine yakın rakamları ifade etmektedir. Almanya’da toplam 180 bine yakın vaka görülürken Türkiye’de vaka sayısı 151 bine yaklaşmıştır. Aynı şekilde Almanya’da ölüm sayısı 8 bin 123 civarında iken Türkiye’deki ölüm sayısı 4 bin 171’dir. Almanya’da iyileşme sayısı 155 bine yaklaşırken Türkiye’deki iyileşme sayısı ise 112 bine yaklaşmıştır. Görüldüğü gibi Almanya ve Türkiye’deki ölüm, vaka ve iyileşme oranları birbirine çok yakındır.

Dünyayı kasıp-kavuran ölümcül salgının ülkeler arası oranlaması her an değişmekte. Dün İtalya, İspanya ve İran başı çekerken bugün ABD, İngiltere, Brezilya ve Rusya başı çekmekte.. Başlangıçta salgını ciddiye almayan ülkelerde de Koronavirüs(Covid-19) ölümleri ve vakalarının başlaması ise artık bu salgından kaçısın olmadığının aleni göstergeleri olsa gerekti. Dünyanın başına bela olan, bu ölümcül salgın artık dünyada bulaşmadığı bir yer kalmadığını apaçık göstermektedir. Örnek verecek olursak dünyadan tamamen izole bir şekilde yaşayan küçük insan topluluklarına da bulaşması tehlikenin ne kadar büyük olduğunu apaçık izah ediyordu.

Dünyanın bu salgından kurtulabilmesinin yegane umudu kesin aşının bulunması ve bir an önce dünyaya dağıtılmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün ve saygın bilim adamların yapmış oldukları açıklamalara göre de çok iyi anlıyoruz ki aşının bulunması ayları alacak gibi. Belki de birkaç yılı bulacağa benziyor. Yine yapılan açıklamalara  göre bu salgın daha 5 yıl dünyayı etkisi altına alacaktır. Artık dünyadaki ülkeler şu gerçeği çok iyi anladılar ki hayatımızı Koronavirüs(Covid-19) ile devam ettirmeye alışacağız. Korona da içimizden birisi oldu artık. Onunla birlikte yaşamanın yollarını öğrenmek zorundayız.

Zaten bu ölümcül salgın sonrası (yani 2020 yılından itibaren) dünyada her şey değişti!.. Artık yeni bir dünya var. Dünyadaki siyasi, ekonomik, sosyal tüm anlayışlar, algılar tamamen değişmiş durumdadır. İnsanlığı artık yeni bir dünya bekliyor. Türkiye olarak da bu yeni dünyadaki yerimizi başarılı bir şekilde almak zorundayız. Zaten öyle de yapıyoruz. Türkiye bu ölümcül salgına karşı zamanında almış olduğu tedbirler neticesinde devleti ile halkının bütünleşerek birlikte verdikleri mücadele sonucunda büyük bir başarı elde edilmiştir. İşte bu başarıyı devam ettirmek zorundayız. Gevşememeliyiz, alınan tedbirleri tatbik etmeye devam ettirmeliyiz.  Yazılı, görsel ve sosyal medya olarak toplumun bu konuda aydınlanması ve tedbirlere uyması için yayınları daha yoğun bir hale getirmeliyiz. Devletten her şeyi beklemeden başta bireyler olarak sonda toplum olarak insanlığın başına bela olan ve ülkemizi, milletimizi de olağanüstü etkileyen bu ölümcül salgına karşı yekvücut olup mücadele etmeyi devam ettirmeliyiz.

…VE SON SÖZ OLARAK DİYORUM Kİ…

100 Yıldır Savaşların, Darbelerin, Silah ve Para Gücünün Yapamadığını 3 Ay İçinde Gözle Görülmeyen Bir Virüs Yaptı!.. İşte Değişen Böylesi Bir Dünya’da Türkiye Yerini Güçlü Bir şekilde Alacak. 100 Yıldır Dünyayı Yöneten Güçlerin Yerini Daha Akıllı, Daha Adaletli, Daha İnsancıl Güçler Alacak! İşte Bu Güçler İçinde Türkiye’de Olacak. Hatta TÜRKİYE Bu Yeni Dünya’nın Lideri Bile Olabilir!.. Yeter Ki Şu Andaki İstikrarlı Mücadelesini Bırakmasın! Yeter Ki Amacından ve İdealinden Vazgeçmesin. Yeter ki 2023 Projesini Gerçekleştirdiği Gibi Aynen 2053, 2071 Projelerini De Gerçekleştirme Mücadelesinden Asla ve Asla Vazgeçmesin. Hatta Ve Hatta 2123 Projesini Bile..! Çünkü Türkiye Son 20 Yıl İçinde Dünyadaki Saygın Yerini Aldı. Çünkü Türkiye Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasına Girdi. Çünkü Türkiye, Siyasi, Ekonomik, Askeri, İstihbarı Olarak Çağdaş, Müreffeh, Medeni, Gelişmiş Ülkeler Arasına Yerini Almıştır. Ve Bilhassa Bugün Bütün Dünyayı Etkisi/Ablukası Altına Alan ve Bütün Dünyayı Tehdit Eden Korkunç/Ölümcül Koronavirüs(Covid-19) Salgını Karşısında da Büyük Bir Başarı Göstererek Dünyada Örnek Gösterilen En Önemli Ülkeler Arasında Daha Şimdiden Yerini Aldı… Türkiye Tarihine/Özüne/Mayasına Döndüğü İçin Bu Başarıların Altına İmza Atmıştır. Türkiye 100 Yıllık Kabustan, Uyuşukluktan, Tembellikten KURTULDUĞU İçin Bu Kadar Başarı Katetmiştir… Türkiye, Devletiyle, Milletiyle, Tarihiyle, Kültürüyle, İnançlarıyla BÜTÜNLEŞTİĞİ İçin Bugün Bu Seviyeye Yükselmiştir. Artık Durmak Yok TÜRKİYE’M, DAHA BİR AZİMLE, DAHA BİR DONANIMLA, DAHA BİR UMUTLA GELECEĞİ/İSTİKBALE DOĞRU YÜRÜMEK YEGANE GÖREVİNDİR… Artık Durmak Yok TÜRKİYE’M 3000 YILLIK TARİHİMİZİN DERİNLİKLERİNDEN GELEN MİLLET ŞUURU ve İLAY-I KELİMETULLAH KUTSAL DAVAMIZIN ŞANLI BAYRAĞINI/SANCAĞINI DÜNYANIN EN ZİRVESİNE YÜKSELTMEK İÇİN Artık Durmak Yok TÜRKİYE’M diyorum…

Devlet ve Millet Olarak Nasıl ki Her Belayı, Her Düşmanı, Görünen ve Görünmeyen Her Tehlikeyi Bugüne Kadar Bertaraf Edip Atlattık, Şimdi De Aynı İnanç ve Aynı Mücadele İle İnşallah KORONAVİRÜS(COVİD-19) Salgınını Da Bertaraf Edip Atlatacağız…