Koronavirüse Karşı Mücadele’de Türkiye Devlet ve Millet Olarak Teyakkuza Geçmiş Durumdadır

0
110

Araştırma/Haber/Yorum: (Akil Bakış)

Koronavirüs’ün merkez üssü ne kadar Çin olsa da bugün bütün dünyaya yayılmış ve şu anda merkez üssü Avrupa haline gelmiştir. Dünya üzerinde Koronavirüs 160 bin kişiye bulaşması ile birlikte 80 bin kişi de bu hastalığı yenerek iyileşmiştir. Yapılan açıklamalara göre Çin’de koronavirüs vakası azalırken Avrupa ve diğer ülkelerde artış göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konuda yapmış olduğu açıklamaya göre ise koronovirüs vakası şu ana kadar 123 ülkede daha görülmüştür. Çin’den sonra koronavirüs vakasının en çok görüldüğü ülkeler arasında İtalya ve İran gelmektedir.

Koronavirüs ölümcül ve yaygın bir hastalık olarak bütün dünya ülkelerine sıçramış bulunmaktadır. Aynı şekilde nihayetinde Türkiye’ye de girmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre şu ana kadar Türkiye’de 6 koronavirüs vakası tespit edilmiştir. Türkiye’de koronavirüs tespit edilen hasta yakınları da karantıya alınmış bulunmaktadır. Türkiye devlet olarak acil alınması gereken tüm önlemleri almakla birlikte bu ölümcül hastalığın yaygınlaşmaması için de ivedilikle akla gelebilecek her türlü önlem ve tedbirler de alınmaktadır. Bilhassa Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüse karşı acil önlem için 14 kuralını tüm toplum olarak uyulması gerekir.

Dünya genelinde koronavirüs ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda 60 yaş ve üstü dikkate alınması gerekmektedir. Yine devlet olarak 60 yaş ve üstü için de acil/ivedi tedbirler alınmıştı. 60 yaş üstü personelin 12 gün izne tabi tutulması, kronik hastalığı olanlar, hamileler, süt izni olan akademisyen ve personel için de gerekli izin kuralı getirilmiştir. Toplu ulaşım araçlarında vatandaşlarımızın nelere dikkat edeceği de Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilmiştir.

Aynı şekilde koronavirüs tehlikesine karşı devlet olarak teyakkuza geçmiş durumdayız. Bu konuda halk bilinçlendiriliyor. Yazılı, sözlü, görsel ve sosyal medya koronavirüs konusunda her gün yüzlerce haberle halkımızı uyarmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı da ilköğretim ve üniversitelere uzaktan eğitimi ön plana çıkarmış ve bu hususta da yoğun bir şekilde her türlü çalışma şu anda devam etmektedir. Okulların geçici bir süre için tatil olması ile birlikte eğitimin yarım kalmaması için yapılması gereken her şey icraata konmaktadır.

Elbet ki koronavirüsün yaygınlaştığı her ülkenin ekonomik yönden olağanüstü zararlar gördüğü bilinmektedir. Türkiye’de de ekonomik tedbirler alınmakla birlikte şirketler, iş dünyası video konfenrans sistemine geçmek için çalışma yapmaktalar. İş dünyası bundan sonra toplantılarını video konferans sistemi ile yapacak. IP santralleri telefon görüşmelerini ofis olmayan her yerde ellerindeki bilgisayar, leptop ve cep telefonları ile konuşma, görüşme ve dosya paylaşımı yapabilecekler. Bilgisayarlarda kurulu yazılım tabanlı telefonlar ve IP telefonlar ile ofisi arayanlara cevap verebilecekler.

Türkiye, devlet olarak Koronavirüs daha Çin’de yayılmaya başladığı andan itibaren tüm önlemleri almaya gayret etmiştir. Devletin büktün kurumları ile birlikte koronavirüs konusunda teyakkuza geçti. O yüzden koronavirüs Türkiye’ye bir hayli geç girdi. Şu anda da olağanüstü tedbirler alınarak her an her saniye koronavirüs ile mücadele edilmektedir. Bilhassa Sağlık Bakanlığı zaman-mekan düşünmeden geceyi-gündüze katarak yeni önlem ve tedbirleri almakta ve halkımızı sürekli uyarmaktadır. Zaten Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının cereyan etmesi ile birlikte halkımız da teyakkuza geçip gerekli tedbir ve önlemleri almaya başlamıştır.