Bu Gecenin Hayrı, Bereketi, Feyzi Üzerinize Olsun… Muhsin AKIL

0
139

Muhsin AKIL

KADİR GECESİ (Leyletü’l-Kadr) yüce kitabımız Kur’an’ın indirildiği mübarek, hayırlı ve bereketli bir gecedir. Bu gece öyle bir gecedir ki Cebrail ve tüm meleklerin yeryüzüne indiği gecedir… Bu gece duaların kabul edildiği kutlu bir gecedir. Yüce Rabbimiz ayetlerinde ve Yüce Peygamberimiz hadislerinde bu gecenin ne kadar hayırlı, bereketli ve mübarek bir gece olduğunu açıklamıştır. Yürekten/kalpten istenilerek yapılan tüm dualar bu gece mutlak karşılığını bulur. Yine Kur’an bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu belirtir.

Kur’an’la insanlık hidayet buldu… Kur’anla insanlık aydınlandı… Kur’an’la hak, adalet, mutlak doğruluk müjdesi verildi. İşte Yüce Kitabımız Kur’an’ın indirildiği bu gecenin kıymetin çok iyi bilerek ibadetle ve dualarla geçirmeliyiz. Bu gece kendi nefsimizle baş-başa kalarak kendi içimizde kendi savaşımızı vermeliyiz. Bu gece ne yapıp-edip içimizdeki şerri hayra, içimizdeki savaşı zafere, içimizdeki huzursuzluğu esenliğe çevirmeliyiz.

Bir yılın üzerimizde bıraktığı karanlık izleri yok etmek, bilerek ve bilmeyerek yapmış olduğumuz tüm günahlardan arınmak ve Allah(cc(‘ın ipine yeniden sımsıkı tutunabilmek için bizim için kaçınılmaz bir fırsattır Kadir Gecesi. Bu gecenin değerini ve önemini bilerek Yüce Rabbimize teslim olmalıyız. O’na sığınmalıyız. O’ndan mağfiret dilemeliyiz. Bu gecenin şuuruyla ibadet edip dua etmeliyiz. Bu gece yeniden kendimizi bulup kendi iç dünyamızın muhasebesini yaparak geçmişte yapmış olduğumuz hataları bir daha tekrarlamak üzere Alah(cc)’a yakararak af dilemeliyiz. Tövbe etmeliyiz. Bu gece tövbe kapıları sonuna kadar açıktır. Yüce Allah(cc) o kadar merhametlidir ki yeter ki biz yaklaşmasını,  yakarmasını, yalvarmasını ki kısaca tövbe etmesini bilelim.

Bu gece umutsuzlukların sona erdiği, yeniden umudu kuşandığımız bir günün kutlu bir gecesidir. Bu gece geçmişteki bütün günahlardan arınarak, adeta yeniden doğmuş gibi tertemiz yarınlara ilk adım atacağımız bir gecedir.

Bu kutlu ve mübarek Kadir Gecesi’nin bir saniyesini bile boşa geçirmemeliyiz. Çünkü yarının ne olacağını bilemeyiz! Ölüm her an kapımızı çalabilir düşüncesiyle bu geceyi ihya etmeliyiz.

Bu gece lütuf ve ihsan gecesidir. Bu gece umut ve kurtuluş gecesidir. Bu gece mağfiret gecesidir. Bu gece karanlıktan aydınlığa, sıkıntıdan huzura, umutsuzluktan yeniden umuda kavuşmanın gecesidir.

Bu gecenin kadrini ve kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Ve bu idrak içinde bu geceyi ibadet ve dualarla geçirmeliyiz.

İslâm’ın ilk zuhur edişi ile birlikte Kur’an’ın indirildiği bu mübarek gecenin içinde bulunduğu kutlu aydır Ramazan. Onbir aydan birisi olan mübarek Ramazan ayında yine mübarek Kadir Gecesi ile  taçlandırılmıştır. Kadir Gecesi Yüce Rabbimizin ve Peygamber Efendimizin bize kutlu bir hediyesidir.

O yüzden tarihimizde, kültürümüzde ve geleneklerimizde bile Kadir Gecesi’ni öylesine bir yaşatmışız ki bugünlere gelmişiz. Kadir Gecesi üzerine maniler, şiirler, ilahiler… Kadir gecesinde doğan çocuklara verilen isimler…  Kadir Gecesi için camilerimizdeki hazırlık, minarelerdeki mahyalar… O yüzden-dir ki Ramazan ayındaki ifa edilen hatimler Kadir Gecesi ile tamamlanır. İşte bütün bunlar 11 ay içinde Ramazan’ın, Ramazan ayı içinde Kadir Gecesi’nin ne kadar önemli, kutlu ve mübarek bir GECE olduğunu izah etmektedir.

Yarının ne olacağını bilemeyiz. Çünkü yarının garantisi yok! İnsanlık olarak ölümü hep es geçiyorduk! Aklımıza bile getirmek istemiyorduk. Fakat gözle görülemeyen bir virüs (Koronavirüs) hepimize ölümü hatırlattı! Belki bunda da vardır bir hayır! O yüzden Kadir Gecesi bizim için yeni bir umut, yeni bir diriliş ve yeni bir kurtuluş GECESİ olsun! Kadir Gece’niz kutlu, hayırlı ve MÜBAREK olsun..